18.3.2022.
![](https://images.unsplash.com/photo-1457342813143-a1ae27448a82?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1170&q=80)
#### Šta je prenatalna masaža?
Prenatalna masaža, kao i većina drugih tehnika masaže - ima za cilj da opusti mišićnu tenziju, ublaži bol u određenim tačkama, poboljša cirkulaciju ili samo da učini da se osećate dobro.
Međutim, u odnosu na ostale vrste tretmana - prenatalna masaža je prilagođena potrebama svake trudnice, a posebno obučeni terapeuti modifikuju svoje tehnike u skladu sa tim.
Tokom trudnoće dolazi do brojnih fizioloških, anatomskih i biohemijskih promena u telu žene. Menja se držanje tela zbog pomeranja karlice prema napred. Povećava se količina vode u telu što dovodi do oticanja zglobova i stopala. Dodatna težina prebacuje veliki deo opterećenja na leđa, vrat, trbušne mišiće i ramena.
Smatra se da više od tri četvrtine trudnica oseća bol u nekom periodu trudnoće. Najčešće se javlja u poslednjem trimestru i postaje sve jači kako se trudnoća bliži kraju.
**Obučeni terapeuti prenatalne masaže** znaju gde se nalaze najčešće bolne tačke i znaju na koji način da opuste mišiće i olakšaju bol. Takođe znaju koje tehnike mogu da primene, a koje delove tela treba da izbegavaju.
#### Koji su benefiti prenatalne masaže?
[Istraživanja ](https://www.researchgate.net/publication/330534170_Effect_of_Therapeutic_Massage_on_Relieving_Pregnancy_Discomforts) sprovedena u Americi i drugim zemljama navode da je prenatalna masaža jedan od najboljih načina da se na **zdrav i bezbedan način** uklone brojne tegobe koje se javljaju tokom trudnoće.
Mnoga od tih istraživanja, uz zaključke o benefitima, iznose i predlog da se masaža uvede kao jedan od redovnih medicinskih tretmana tokom trudnoće, jer se izbegava **štetna upotreba lekova**, a u isto vreme se otklanjaju neprijatni simptomi koji deluju na fizičko i psihičko stanje trudnica.
Na osnovu nalaza studija, zaključeno je da **prenatalna masaža donosi značajne benefite kod**:
1. **Opuštanja nervnog sistema** (smanjuje nivo stresa i anksioznosti, usporava rad srca i doprinosi lakšem i dubljem snu).
2. **Pokretanja cirkulatornog sistema** (povećava nivo energije i umanjuje umor).
3. Umanjenja **otoka u zglobovima i grčeva** u mišićima
4. Opuštanja mišićne tenzije i redukcije **bola u leđima, vratu i ramenima**.
5. Regulacije **nivoa hormona**.
Iako ovakve i slične tegobe spadaju u normalanu, zdravu trudnoću - svakako izazivaju značajnu nelagodnost kod budućih mama.
#### Da li je prenatalna masaža bezbedna?
Prema istraživanju Američke asocijacije za trudnoću, ukoliko lekar potvrdi da je vaša trudnoća zdrava i normalna - masaža je bezbedna tokom čitave trudnoće.
Mnogi prenatalni terapeuti ne zakazuju masažu klijenticama koje su u prvom trimestru, jer generalno u tom periodu postoji veći rizik od pobačaja. U suštini ne postoje konkretni medicinski dokazi da se zbog masaže u prvom trimestru dešavaju bilo kakve neželjene posledice.
Ono što svakako treba da uradite je - da se **posavetujete sa svojim lekarom pre odlaska na masažu** i da izaberete iskusnog, sertifikovanog terapeuta prenatalne masaže.
Takođe, ukoliko imate neki od sledećih simptoma – **obavezno pre zakazivanja masaže** posetite lekara: trudnoća visokog rizika, hipertenzija, preeklampsija, prethodni prevremeni porođaj.
#### Pripemite se za masažu
1. **Oslobodite se misli o reakcijama na vaše telo:** Terapeut vidi vaše telo kao što slikar vidi platno. Njegov cilj je da pokretima i dodirom opusti mišiće i umiri bol, a ne da procenjuje vaš izgled.
2. **Razgovarajte sa terapeutom pre (i tokom) masaže:** Slobodno iznesite sve ono što smatrate da terapeut treba da zna o vašoj trudnoći i tegobama koje vas muče. Terapeut prenatalne masaže prilagođava tretman i tehnike masaže ličnim potrebama svake buduće mame.
3. **Prenatalna masaža se izvodi u ležećem položaju na boku i uz mnogo jastučića:** Ovakav položaj doprinosi nizu pozitivnih fizičkih i psihičkih pogodnosti za mamu, bebu, ali i za terapeuta koji može pristupiti svim delovima tela. Jastučići su tu da vam omoguće što udobniji položaj i prijatniju masažu.
4. **Zatražite pauzu:** Ako vam je potrebna pauza za odlazak u toalet ili vam usprkos jastučićima u nekom trenutku postane neudobno, slobodno zatražite pauzu ili promenu položaja. Razgovarajte sa terapeutom jer će te tako dobiti maksimum od Vaše masaže.
#### Prenatalna masaža u Zenu
Profesionalni pristup je princip koji od samog početka negujemo u Zenu. Posebno smo posvećeni[ tretmanima u prenatalnom periodu](https://zenmasaza.com/#/rs/tretmani/prenatalni-tretmani) jer želimo da se i mame i bebe osećaju bezbedno i opušteno.
Naši **sertifikovani terapeuti** pobrinuće se da dobijete maksimalnu pažnju, negu i tretman koji će olakšati tegobe sa kojima se susrećete svakog dana u trudnoći.
Uz pažljivo odabrane prirodne preparate, posebno prilagođenu opremu i iskusne terapeute uživaćete i Vi i Vaša beba.
Kontaktirajte nas na broj telefona +381 64 04 88 256 ili putem e-mail adrese info@zenmasaza.com. Rado ćemo odgovoriti na sva Vaša pitanja i zakazati tretman.
Objavljeno 18.3.2022. Objavio CENTAR ZA MASAŽU ZEN